Potrzeba matką wynalazków – HISTORIA POWSTANIA NARTOROLEK

Nartorolki wzięły swój początek od narciarstwa biegowego, które w I połowie XX wieku postrzegano jako aktywność typowo rekreacyjną. Z upływem  czasu towarzyski charakter tej zimowej dyscypliny zaczął ewaluować w kierunku sportu wyczynowego. W niedługim czasie zaistniała naturalna potrzeba kontynuacji narciarskich treningów w okresie bezśnieżnym. A to natomiast dało impuls myśli technicznej europejskim inżynierom.

Tak można streścić okoliczności wynalezienia nartorolek. Cofnijmy się jednak do ich początków.

1920 – 1940

 

Do końca lat 40-tych wynalazki na bazie dwóch ram opartych na kołach powstawały niezależnie w różnych krajach Europy.

Najprawdopodobniej pierwsze sprzęty przypominające „narty na kółkach” pojawiły się w Niemczech w latach 20-tych i konstrukcją przypominały zmodyfikowane hulajnogi.

1940 – 1950

Pierwsza połowa XX wieku przyniosła wzrost popularności nart biegowych. Dyscyplinę tę uprawiano już nie tylko w celach rekreacyjno-zdrowotnych, ale coraz częściej w sposób zawodowy.

Nieodłącznym atrybutem „biegówek” jest ich sezonowość. To właśnie ta cecha oraz wynikająca z niej konieczność podtrzymywania kondycji profesjonalnych narciarzy w okresie letnim, dała konstruktorom pole do eksperymentów.

1950 – 1960

W efekcie poszukiwań w latach 50-tych światło dzienne ujrzał pierwszy przełomowy wynalazek.

Niemiec Oskar Rosch opracował nartorolki na oponach pompowanych z hamulcem kablowym.

Nowy sprzęt wzbudził wielką sensację. Natychmiast znalazł odbiorców zarówno w NRD, jak i poza jego granicami.

1960 – 1980 

 

Lata 60-te to początek rozwoju biegów na nartorolkach. Prym w tej dziedzinie wiodły NRD oraz Włochy. Praktycznie natychmiast pojawiły się też informacje o rywalizacjach w tej dyscyplinie.

Po serii wielu udanych prób skonstruowania nartorolek w różnych krajach zaczęły się klarować pewne nowe standardy w ich budowie. W latach 70-tych podstawą sprzętu była już metalowa rama o długości od 70 do 100 cm oraz koła – jedno z przodu i dwa z tyłu.

1980 – 1990

 

W 1979 roku Włosi jako pierwsi założyli sportowy związek nartorolkarski (IFR). Opublikowana przez włoską federację IFR informacja o planowanych zawodach dla narciarzy w sezonie letnim wzbudziła wielkie zainteresowanie w środowisku europejskich sportowców. Automatycznie podniosło to rangę imprezy i wymagało organizacji na szczeblu międzynarodowym.

W ślad za Włochami kolejne europejskie kraje rejestrowały związki nartorolkarskie. W roku 1987 federacje Włoch, Niemiec, Holandii i Finlandii wspólnie zawiązały Europejski Związek Nartorolkowy (ERF). W tym samym roku zorganizowano też pierwsze Mistrzostwa Europy w biegach na nartorolkach w Fonzaso we Włoszech.

1992

Rosnąca popularność nowej dyscypliny zwróciła uwagę Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). W roku 1992 na posiedzeniu w Budapeszcie zadecydowano o wcieleniu ERF do swoich struktur i wyodrębnieniu z niej nowej sekcji – biegów na nartorolkach.

1993

 

W lipcu 1993 roku w Hadze (Holandia) rozegrano pierwsze ogólnoświatowe zawody na nartorolkach. Był to nieoficjalny Puchar Świata. Oficjalnie zaś Puchar Świata w biegach na nartorolkach zainaugurowano rok później w 1994 na terenie Niemiec w Erzgebirge.

1995

W kolejnym roku federacja narciarska FIS kontynuując proces standaryzacji nartorolek wprowadziła nowy przepis. Dotyczył on minimalnej dopuszczalnej odległości między osiami w nartorolkach do stylu łyżwowego. Wymiar ten sprecyzowano na 530 mm.

 

1998

 

W roku 1998 podczas kongresu FIS w Pradze zadecydowano o przyznaniu odbywającym się międzynarodowym zawodom w biegach na nartorolkach oficjalnej nazwy Mistrzostw Świata. Pierwsze zawody tej rangi odbyły się w dniach 30 sierpnia – 3 września 2000 roku w Holandii.  

2000 – 2020

Przełomowy okazał się początek XXI wieku. Pierwsze polskie nartorolki skonstruowała firma Rollspeed – rodzinna manufaktura, która w latach 2003-2005 stworzyła prototypowy model współczesnych nartorolek.

Początkowo był to sprzęt na użytek własny oraz regionalnych klubów narciarskich. Od 2010 roku firma rozszerzyła swoją działalność na całą Polskę i kontynuuje ją do dziś.  

1970 – 2000

 

W Polsce eksperymenty dotyczące skonstruowania odpowiednika nart biegowych na okres letni miały miejsce w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Były to swego rodzaju wynalazki wykonane metodą chałupniczą.

W okresie 1980 – 2000 polscy narciarze biegowi, poszukując profesjonalnych nartorolek korzystali głównie z zagranicznych marek.  Był to sprzęt deficytowy i trudno dostępny.

Sukcesy Polaków w biegach na nartorolkach na arenie międzynarodowej

 

Publikacja: Stowarzyszenie Miłośników Nartorolek „Rollspeed Nartorolki”. 2019-2022

Strona objęta ochroną praw autorskich. Wszelkie prawa do powyższego materiału zastrzeżone. 

 

 

1988 – III miejsce : Zbigniew LIS – Skirolonga Del Montello (1 Edycja)

1998 – I miejsce : Tomasz KAŁUŻNY – Puchar Świata (Madonna di Compgilio – Włochy)

1999 – II miejsce : Tomasz KAŁUŻNY – Puchar Świata FIS (Sonthofen – Niemcy)

2000 – II miejsce : Dorota DZIADKOWIEC – Puchar Świata na nartorolkach FIS (Rotterdam – Holandia)

2009 – I miejsce (dwukrotnie) : Justyna KOWALCZYK – Puchar Świata FIS (Otepää – Estonia)

2017 – I miejsce : Justyna KOWALCZYK – Puchar Świata FIS (Ziano di Fiemme – Włochy)

2018 – II miejsce : Justyna KOWALCZYK – Puchar Świata FIS (Ziano di Fiemme – Włochy)

 

OCHRONA PRAW AUTORSKICH [rozwiń]
Wszystkie prawa autorskie do powyższej publikacji  jak i do pozostałych treści oraz materiałów zamieszczonych na stronie www.rollspeed.pl są własnością firmy Rollspeed Nartorolki na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.
Wszelkie teksty, zdjęcia oraz rysunki techniczne zostały opublikowane pod warunkiem, że nie będą udostępniane, kopiowane, ani modyfikowane bez pisemnej zgody ich właściciela.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą.

 

888 601 574