Historia powstania nartorolek w Europie i w Polsce (materiał autorski):

1. W pierwszej połowie XX wieku narciarstwo biegowe zaczęło ewaluować ze sportu rekreacyjnotowarszyskiego w kierunku poważnej, wyczynowej dyscypliny. Jednocześnie zaistniała potrzeba kontynuacji profesjonalnych treningów, także w okresie letnim.

2. Zgodnie z maksymą potrzeba matką wynalazków , dało to impuls do poszukiwań i eksperymentów na tym polu. Pierwsze “narty na kółkach” powstały najprawdopodobniej w Niemczech w latach 20-tych i były to przerobione hulajnogi.

3. Lata 50-te przyniosły pierwszy przełomowy wynalazek w tej dziedzinie. Niemiec Oskar Rosch opracował nartorolki na oponach pompowanych z hamulcem kablowym, które były sprzedawane nie tylko w NRD ale i poza jego granicami (także w Polsce – aktualnie taki model można zobaczyć w siedzibie polskiego producenta nartorolek ROLLSPEED NARTOROLKI).
4. Lata 60-te to rozwój biegów na nartorolkach w NRD oraz we Włoszech. Po serii różnych prób w dziedzinie konstrukcji nartorolek zaczęły się klarować pewne nowe standardy w ich budowie. W latach 70-tych podstawą sprzętu była już metalowa rama o długości 70-100cm oraz koła : jedno z przodu i dwa z tyłu. Praktycznie natychmiast pojawiły się też pierwsze zawody w tej dyscyplinie
5. Pierwszy związek nartorolkarski założono we Włoszech (IRF) w 1979r. Wyścigi od pierwszych startów były międzynarodowe i potrzebowały organizacji na szczeblu europejskim. Stąd też w roku 1987 krajowe związki Włoch, Niemiec, Holandii i Finlandii zrzeszyły sie w Europejski Związek Nartorolkowy (ERF). W tym samym roku zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Europy w biegach na nartorolkach w Fonzaso (Włochy).
6. Rosnąca popularność nowej dyscypliny zwróciła uwagę Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Do tego stopnia, iż na posiedzeniu w Budapeszcie w 1992 zdecydowano o przyłączeniu ERF do swoich struktur i stworzeniu nowej sekcji – biegów na nartorolkach.
7. Pierwsze światowe zawody (World Games) na nartorolkach rozegrano w Hadze (Holandia) w lipcu 1993 roku i był to nieoficjalny Puchar Świata w biegach na nartorolkach. Oficjalnie Puchar Świata zainaugurowano rok później w Erzgebirge na terenie Niemiec.
8. W 1995 roku FIS wprowadził przepis dotyczący dopuszczalnej odległości między osiami nartorolek, określając ten parametr na minimum 530mm.
9. W 1998 roku na kongresie FIS w Pradze zdecydowano o przyznaniu rozgrywkom w biegach na nartorolkach oficjalnej nazwy Mistrzostw Świata FIS. Pierwsze zawody tej rangi odbyły się między 30 sierpnia a 3 września 2000 roku w Holandii.
10. W Polsce pierwsze eksperymenty z nartorolkami miały miejsce w latach 60-tych i 70-tych. Były to sprzęty wykonane metodą chałupniczą. W okresie 1970 – 2000 polscy narciarze biegowi poszukując profesjonalnych nartorolek korzystali głównie z zagranicznych marek, które jednak nie były łatwo dostępne.
11. Przełomowym momentem był początek lat 2000. Pionierem w dziedzinie konstrukcji nartorolek na krajowym rynku jest Rollspeed Nartorolki, firma ze sportowymi tradycjami sięgającymi 1970 roku. To rodzinna manufaktura, która w latach 2003-2005 stworzyła prototypowy model nartorolek polskiej produkcji. Początkowo był to sprzęt na użytek własny oraz regionalnych klubów narciarskich. Od 2010 roku firma rozszerzyła swoją działalność na całą Polskę i kontynuuje ją do dziś.
Osiągnięcia Polaków w biegach na nartorolkach na arenie miedzynarodowej:
1988 – Skirolonga Del Montello (1 Edycja) – III miejsce : Zbigniew LIS
1998 – Puchar Świata na nartorolkach (Madonna di Compgilio – Włochy) – I miejsce : Tomasz KAŁUŻNY
1999 – Puchar Świata na nartorolkach FIS (Sonthofen – Niemcy) – II miejsce : Tomasz KAŁUŻNY 2000 – Puchar Świata na nartorolkach FIS (Rotterdam – Holandia) – II miejsce : Dorota
DZIADKOWIEC
2009 – Puchar Świata na nartorolkach FIS (Otepää – Estonia) – I miejsce (dwukrotnie) : Justyna
KOWALCZYK
2017 – Puchar Świata na nartorolkach FIS (Ziano di Fiemme – Włochy) – I miejsce : Justyna KOWALCZYK
2018 – Puchar Świata na nartorolkach FIS (Ziano di Fiemme – Włochy) – II miejsce : Justyna
KOWALCZYK

Opracowanie : Stowarzyszenie Miłośników Nartorolek „Rollspeed Nartorolki” 2019.12.02 r.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą.

888 601 574

ROLLSPEED NARTOROLKI

ul. Żwirowa 25, 16-030 Ogrodniczki
Tel: +48 888 601 574
E-mail: biuro@rollspeed.pl
NIP: 966-210-46-19